تبلیغات
log
صبح نزدیک است :: وبلاگ تخصصی مهدویت، دشمن شناسی و فتنه شناسی - رجعت حقیقتی است که با ظهور تحقق خواهد یافت
 
اللّهم عجّل لولیک الفرج و العافیة و النصر واجعلنا من خیر انصاره و اعوانه والمستشهدین بین یدیه


رجعت حقیقتی است که با ظهور تحقق خواهد یافت

جمعه 17 شهریور 1391-07:54 قبل از ظهر

 استاد حوزه علمیه نجف اشرف با اشاره به اینکه رجعت در دو مرحله ظهور و قیامت تحقق خواهد یافت گفت: رجعت حقیقتی است که با ظهور محقق خواهد شد.

رجعت حقیقتی است که با ظهور تحقق خواهد یافت | http://www.ak3rooz.mihanblog.com/

به گزارش خبرگزاری فارس از قم آیت‌الله محمد سند از علما و اساتید برجسته حوزه علمیه نجف اشرف در نشست تخصصی بررسی جایگاه رجعت در نظام معرفتی اسلام، رجعت را مرتبط با دیگر وجوه دین اسلام معرفی کرد و گفت: شناخت رجعت به عنوان یک فاز و یک مجموعه مستقل از سایر مجموعه‌ها ممکن و محقق شدنی نیست و ما باید با شناخت کلی از موضوعات مرتبط با رجعت به بیان این موضوع بپردازیم.

وی در ادامه افزود: در راه شناخت رجعت مواردی پیش روی انسان قرار می‌گیرد که ابتدا باید به شناخت این موارد پرداخت و از جمله این موارد بحث مهدویت و قیامت است.

استاد حوزه علمیه نجف در ادامه عنوان کرد: در بحث ارتباط با رجعت می‌توان گفت که تمام علمای مسلمان بر این عقیده استوارند که رجعت در روز قیامت به صورت کلی محقق خواهد شد در واقع این همان معاد است و هر کسی به این موضوع ایمان نداشته باشد از دین خارج خواهد شد.

آیت‌الله سند افزود: در این ارتباط علمای اهل سنت اقدام به انتشار روایت‌های مختلفی در ارتباط با رجعت کرده و به این روایات و آیات بسیار قرآن کریم که در این زمینه هستند بحث رجعت را مطرح می‌کنند.

وی در ادامه گفت: ما بررسی در زمینه عقیده اهل سنت به بحث رجعت انجام دادیم که توانستیم این عقاید که همه به صورت نوشتار در کتاب‌ها موجود بود را به 9 دسته تقسیم‌بندی کنیم.

این استاد حوزه افزود: تمام مواردی که اهل تسنن در آن به رجعت اشاره کرده و آن را مختص قیامت دانسته‌اند از قرآن استخراج شده و تماما صحبت‌هایشان را با قرآن مستند کرده‌اند.

وی با اشاره به تک رجعتی بودن جهان از دید اهل تسنن گفت: آنها اعتقاد خود را این گونه مطرح می‌کنند که رجعت فقط یک بار اتفاق می‌افتد و آن زمانی است که قیامت فرا رسد و مطابق قول خداوند تمام انسان‌ها رجعت کرده و در پیشگاه خداوند حاضر می‌شوند.

سند در ادامه گفت: در مقابل این عقیده اهل تسنن، علمای شیعه رجعت را علاوه بر قیامت، مخصوص مهدویت و ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هم می‌دانند، این اعتقاد که اعتقاد صحیح هم هست را می‌توان با بررسی درست آیات قرآن کریم به دست آورد.

وی افزود: ما اگر بخواهیم روایات و آیات را به صورت ظاهری مورد بررسی قرار دهیم به نتیجه درستی نخواهیم رسید، بلکه ما باید آنگونه که در شناخت روایات درست از روایات غلط کار می‌کنیم به این روایات نگاه کنیم.

استاد حوزه علمیه نجف در ادامه افزود: در ارتباط با رجعت به صورت ظاهری قول‌های متفاوتی هست و افرادی تعدادی حدیث در این مورد بیان کرده‌اند، اما در صورتی که ما بررسی‌هایمان را به صورت عمیق‌تر انجام دهیم به بیش از 12 هزار روایت در ارتباط با رجعت خواهیم رسید.

وی عنوان کرد: برای این کار نیاز نیست که روایات را با سخت‌گیری بررسی کرد، بلکه اگر ما یکی دو پرده از روایات کنار بزنیم به خوبی متوجه این موضوع خواهیم شد که این روایات مربوط به بحث رجعت هستند.

سند افزود: ما نباید خودمان را در زندان و چارچوبی که تعیین کرده‌ایم جای دهیم، بلکه باید به دنبال تحقیق‌های زیادی در ارتباط با رابطه ظهور و رجعت و همچنین مهدویت و رجعت بود.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف دارد این است که اولا با رجعت روبه‌رو خواهد بود و ثانیا اینکه این ظهور زمینه‌ای است برای اجرای پروژه دولت بزرگ و عدالت محور امام علی علیه‌السلام که در کوفه و نجف کلید خورد.

وی در پایان تاکید کرد: این موضوع را نمی‌توان به صورت خیلی مشخص از آیات برداشت و بیان کرد، بلکه باید در این زمینه به درستی تحقیق کرده و سپس به انتشار مطالب صحیح در این موضوع پرداخت.

اسرائیل نابود است

موسسه خیریه حمایت از کودکان سرطانی

درباره وبلاگای سید خراسان بر تو سلام یاران

کی میکنی تو عزم یاری جان جانان؟

صبح نزدیک است

ساعت محلی به وقت ایران


ساعت جهانی به وقت UTC

امکانات وبلاگ


Powered by WebGozar

موضوعات وبلاگ


آخرین نوشته ها


به روایت لینک


نویسنده وبلاگ


<bgsound src="http://s15.khamenei.ir/ndata/news/24825/13921008_7932_192k.mp3" loop="infinite">

نماهنگ ها

ابر برچسبها


The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox