تبلیغات
log
صبح نزدیک است :: وبلاگ تخصصی مهدویت، دشمن شناسی و فتنه شناسی - دیدار رئیس‌جمهوری و اعضای هئیت دولت با رهبر معظم انقلاب اسلامی
 
اللّهم عجّل لولیک الفرج و العافیة و النصر واجعلنا من خیر انصاره و اعوانه والمستشهدین بین یدیه


دیدار رئیس‌جمهوری و اعضای هئیت دولت با رهبر معظم انقلاب اسلامی

پنجشنبه 2 شهریور 1391-08:32 بعد از ظهر

كارهای وسیع عمرانی در مناطق مختلف كشور، پیشرفت چشمگیر در زمینه علم و فناوری، ارتقای جایگاه ایران در عرصه سیاست خارجی و مسائل بین المللی، برجسته شدن ارزشهای انقلاب در گفتار و رفتار دولت از جمله ساده زیستی و دوری از تجمل، استكبار ستیزی و افتخار به انقلابی گری و تلاش برای ارتباط گسترده با مردم از جمله نقاط قوت دولت است كه منشأ بركات و آثار مثبتی بوده است.مشروح سخنان مقام معظم رهبری

بسم‌‌الله‌‌الرّحمن‌‌الرّحیم‌‌


خب، وقت زیادى نمانده؛ من باید مختصر كنم مطالبى را كه میخواستم عرض كنم. متشكریم از توضیحاتى كه دوستان دادید. امیدواریم ان‌‌شاءالله آنچه را كه در نظر دارید و همت بر آن گماشتید و در برنامه دارید، با پیگیرى‌‌ها، در خارج تحقق ببخشید؛ ان‌‌شاءالله همین جور هم خواهد شد.

این مناسبت، همراه و آمیخته است با یاد شهیدان عزیزمان، شهید رجائى و شهید باهنر و همچنین شهید عراقى؛ كه اینها چهره‌‌هاى درخشانى هستند. زنده نگهداشتن نام این شهدا، در واقع زنده نگهداشتن گفتمان انقلاب و ارزش شهادت است. همچنین این مناسبت فرصتى است براى ما كه از خدماتى كه در قوه‌‌ى مجریه انجام میگیرد، تشكر كنیم؛ چه آنچه كه مدیران ارشد دستگاه‌‌ها انجام میدهند، و چه آنچه كه بدنه‌‌ى دستگاه‌‌ها تا ذیل تلاش میكنند. خوشبختانه امروز یك تلاش جمعى وجود دارد. این فرصت هفته‌‌ى دولت، فرصت تشكر از اینها را هم به ما میدهد. براى خود شما هم در واقع یك فرصتى است؛ نه فقط فرصت ارائه‌‌ى گزارش و كارهائى كه انجام گرفته، تا ذهن مردم با حقایق آشنا شود - كه این البته لازم است - بلكه علاوه‌‌ى بر این، فرصت ارزیابى درونى خود مسئولان قوه‌‌ى مجریه است؛ قوّتها و ضعفها را واقعاً بررسى كنند، ارزیابى كنند و بشناسند آنچه را كه مایه‌‌ى پیشرفت آنها شده، آنها را تقویت كنند؛ و همچنین آنچه را كه مایه‌‌ى عقب‌‌ماندگى‌‌ها و ضعفهائى شده كه در جامعه و در زندگى مردم هم مشهود است، برطرف كنند. یعنى این فرصت هفته‌‌ى دولت را براى خودتان هم یك فرصتى بدانید؛ بخصوص كه امسال، سال آخر این دولت است.

من كاملاً یادم هست كه در جلسه‌‌اى كه در اولین مناسبت هفته‌‌ى دولت با همین دوستانى كه اغلبشان حضور دارند، داشتیم، عرض كردیم كه فرصتها مثل برق و باد میگذرد. حالا هم ملاحظه میكنید كه از این فرصت طولانى و خوب، عمده‌‌اش گذشت؛ یك سالش باقى است. البته یك سال هم فرصت بزرگى است. نباید تصور كرد كه ما در این یك سالى كه باقى مانده، چه كار میتوانیم بكنیم؛ نه، در همین یك سال كارهاى بسیار زیاد و بسیار مهمى میتوانید انجام دهید. این سال آخر دولت شما، سال مهمى هم هست؛ هم از جهت شرائط بین‌‌المللى و شرائطى كه وجود دارد، سال بسیار مهمى است - یعنى شما در حال مواجهه با زورآزمائى قدرتهاى مستكبر هستید كه دارند همه‌‌ى توانشان را خرج میكنند، شاید بتوانند شما را به عقب‌‌نشینى و قبول شكست وادار كنند؛ شما هم باید از همه‌‌ى توانتان استفاده كنید تا بتوانید این توهّم باطل ذهن دشمن را به هم بزنید - هم از جهت آخرین بودن. در واقع شما در سال آخر میخواهید این كتاب طولانى و پر حجم خدمات دولت را شیرازه‌‌بندى كنید و آماده كنید و تحویل بدهید. یعنى باید واقعاً امسال كار اگر نگوئیم جدى‌‌تر از همیشه باشد، بلاشك باید در این سال آخر هیچگونه كوتاهى و سستى‌‌اى در كار نباشد.

خوشبختانه كشور در حال پیشرفت است - با قطع نظر از آمارهائى كه خود ما میدهیم - رصدكنندگان جهانى هم همین را میگویند؛ آنها هم تصدیق میكنند كه كشور از جهات مختلف در حال پیشرفت است. البته بعضى‌‌ها توهّماتى میكنند، كه توهّمات درستى نیست؛ ناشى از ارزیابى درستى نیست.

خب، دشمنان ما اقدامهاى جدیدى هم دارند میكنند، كه این اقدامها تدابیر و راهكارهاى جدیدى میطلبد؛ این را همیشه باید توجه داشت. حالا بعضى از دوستان اشاره كردند كه دشمنان یك تصمیمى را میگیرند، ما در مواجهه‌‌ى با آن تصمیم مشغول فعالیت میشویم و اقدامى را انجام میدهیم؛ خیلى خوب، این كار بسیار خوب است؛ منتها بهترش این است كه قبل از اینكه آن تصمیم را طرف مقابل بگیرد، شما حدس بزنید آنچه را كه او انجام خواهد داد. فرض بفرمائید كه مشكل جابه‌‌جائى منابع مالى و ناشى از فروش نفت را شما از قبل هم حدس میزدید و میگفتید؛ یا مشكلى را كه در خرید و فروش نفت و انتقال نفت و بیمه و از این چیزها به وجود آوردند، قبلاً همه را حدس میزدیم. راهها را از پیش آماده كنید. الان هم همین جور است. یعنى تصور نشود كه دشمن از ادامه‌‌ى دشمنى‌‌هاى خودش دست برداشته؛ نه، آنها دنبال راهِ كارند. چون كارهائى كه انجام دادند، به نتیجه نرسیده، حتماً دنبال راهكارهاى دیگرى خواهند بود - كه البته آنها هم به نتیجه نخواهد رسید - شما آن راهكارها را حدس بزنید و از پیش، خودتان را آماده كنید.

یك حرفى اینجا گفته شد، قبلاً هم با من مطرح شده، كه تمركز در تصمیم‌‌گیرى‌‌هاى اقتصادىِ قوه‌‌ى مجریه لازم است. البته من این را كاملاً قبول دارم؛ یعنى بلاشك در تصمیم‌‌گیرى‌‌هاى كلان، در مسائل اساسى - كه فعلاً اساسى‌‌تر از همه، مسائل اقتصادى است؛ و بخصوص آنچه كه مربوط به معیشت مردم است و فشارهائى كه دشمن میخواهد بر مردم وارد كند - باید تمركز در تصمیم‌‌گیرى باشد؛ منتها توجه كنید كه این تمركز در تصمیم‌‌گیرى، معنایش تمركز تصمیم‌‌گیرى در دولت است؛ یعنى همه‌‌ى افرادى كه در بخشهاى مختلف دولت با آقاى رئیس‌‌جمهور همكارى میكنند، باید مسئولیت مشترك احساس كنند - یعنى هماهنگى كنند - در دولت، همه با هم تصمیم بگیرند. در این زمینه، مسئله‌‌ى مسئولیت مشترك را واقعاً باید در دولت جدى گرفت. هر كارى كه یك وزارتخانه‌‌اى انجام میدهد، همه‌‌ى وزرا و مسئولینى كه دور میز هیئت دولت مى‌‌نشینند، باید احساس كنند كه در این تصمیم‌‌گیرى یا در این اقدام، سهیم و شریكند. اگر این شد، آن وقت كارها با هماهنگى پیش میرود؛ نه اختلاف در عملكرد، نه اختلاف در فهم مسائل، نه اختلاف در آمارها، پیش نمى‌‌آید.

همه‌‌ى توان هم باید به میدان و به صحنه بیاید. كشور ظرفیتهاى خوبى دارد، توانهاى خوبى دارد؛ هم در درون دولت ظرفیتهاى بالائى هست، هم در بیرون دولت. من مى‌‌بینم گاهى اوقات بعضى از مسئولین بخشها، از افرادى كه خارج از تشكیلات دولتند، كمك فكرى میگیرند؛ این كار خوبى است؛ این را توسعه بدهید، از این ظرفیت استفاده كنید. افرادى هستند كه دلسوزانه و با علاقه و شوق حاضرند در كنار دولت باشند و با دولت همكارى كنند؛ از نیروهاى اینها استفاده شود؛ اینها جزو ظرفیتهاى كشورند. در درون دولت هم خوشبختانه ظرفیتها زیاد است.

خب، نقاط قوّتى وجود دارد؛ ضعفهائى هم وجود دارد. در جمع‌‌بندى نقاط قوّت و نقاط ضعف، وقتى ما نگاه میكنیم، ترجیح را به نقاط قوّت میدهیم؛ لیكن این معنایش این نیست كه ما ضعفها را نباید برطرف كنیم. خب، در طول این چند سال در كشور كارهاى وسیع عمرانى انجام گرفته؛ بخصوص در مناطق دوردست، در بخشهاى مختلف؛ اینها واقعاً كارهاى مهمى است؛ این یك رویكرد بسیار مهمى در حركت دولت است. از این قضیه بگیرید، تا پیشرفتهاى چشمگیرى كه در زمینه‌‌ى علم و فناورى به وجود آمده. این پیشرفتهائى كه در این چند سال در زمینه‌‌ى علم و فناورى صورت گرفته، خیلى قابل توجه است.

در زمینه‌‌ى ارتقاء جایگاه كشور در عرصه‌‌ى سیاست خارجى و مسائل بین‌‌المللى هم همین جور است. امروز در عرصه‌‌ى سیاست خارجى، ثقل و وزنه‌‌ى كشور با چند سال قبل تفاوت دارد؛ ما در مسائل، تأثیرگذاریم؛ اینها مهم است. در حوادثى هم كه پیش آمده، ما تأثیرگذار بوده‌‌ایم - كه آن، داستان جداگانه‌‌اى دارد - به نظر ما آن هم خیلى مهم است.
 یك بخش دیگر از این نقاط قوّتى كه به نظر من روى آن باید تكیه كرد، مسئله‌‌ى برجسته شدن ارزشهاى انقلاب است. در این سالهائى كه دولت نهم و دولت دهم بر سر كار بودند تا امروز، گفتمان انقلاب و ارزشهاى‌‌انقلاب و چیزهائى كه امام به آن توصیه میكردند و ما آنها را از انقلاب آموختیم، خوشبختانه كاملاً برجسته شده: مسئله‌‌ى ساده‌‌زیستى مسئولان، استكبارستیزى، افتخار به انقلابیگرى. یك دوره‌‌اى بر ما گذشت كه اسم انقلاب و انقلابیگرى و اینها به انزوا افتاده بود؛ سعى میكردند به عنوان یك ارزش منفى یا ضد ارزش، از این چیزها یاد كنند؛ مقاله مینوشتند، حرف میزدند، گفته میشد. امروز خوشبختانه اینجور نیست، درست بعكس است؛ گرایش عمومى مردم و مسئولان كشور به حركت انقلابى، جهتگیرى انقلابى، ارزشهاى انقلابى و مبانى انقلاب است. این را توجه داشته باشید كه یكى از عوامل گرایش مردم به دولت، همینهاست؛ یعنى مردم به این ارزشها اهمیت میدهند. مسئله‌‌ى دعوت به عدالت، مسئله‌‌ى ساده‌‌زیستى، دور بودن مسئولان از تجمل؛ اینها خیلى چیزهاى مهمى است.

تلاش دولت در جهت ارتباط با مردم، تلاش فوق‌‌العاده‌‌ى كارى كه خوشبختانه در دولت مشاهده میشود؛ اینها چیزهاى خوبى است. البته توجه كنید كه این تلاش فراوانى كه دارید انجام میدهید، با كیفیتِ خوب و با عمل كردن به آنچه كه میگوئید، همراه باشد؛ روى این تكیه كنید. البته طبیعى است كه شما میخواهید آنچه را كه میگوئید، بتوانید عمل كنید - در این شكى نیست - اما روى این اهتمام داشته باشید كه هر آنچه به عنوان یك وعده از شما صادر میشود، مردم در موعد معین ببینند كه آن وعده تحقق پیدا كرد. اگر از صد تا كارى كه شما میگوئید، نودتایش را انجام بدهید، ده تایش انجام نگیرد، همین در ذهن مردم یك اختلالى ایجاد خواهد كرد. آنچه را كه آدم احتمال میدهد انجام نشود، به صورت احتمال بگوید، به صورت قطع و یقین نگوید. به نظر من این چیز بسیار مهمى است.

خب، هر بیننده‌‌اى احساس میكند و مى‌‌بیند كه تلاش دشمنان در مقابله‌‌ى با جمهورى اسلامى در این سالهاى اخیر، بخصوص در همین شش هفت سال گذشته و بخصوص در این دو سه سال اخیر، بیشتر شده. به نظر من دو سه عامل تأثیر دارد كه ما اگر بدانیم انگیزه‌‌هاى دشمن از كجا ناشى میشود، تكلیف خود را در برنامه‌‌ریزى‌‌هامان بهتر میفهمیم. به نظر من یكى از علل این دشمنى‌‌ها، همین پیشرفتهاى شماست؛ یعنى میخواهند این پیشرفتها كند شود. جمهورى اسلامى با داعیه‌‌ى اسلام‌‌خواهى، با داعیه‌‌ى مردم‌‌سالارى اسلامى، با داعیه‌‌ى رد و نفى مستدل لیبرال دموكراسى، براى تشكیلات استكبارى دنیا یك خطرى است. هرچه شما بیشتر پیشرفت كنید، این خطر براى آنها بیشتر خواهد شد. میخواهند جلوى این را بگیرند.

عامل دوم این دشمنى‌‌ها، زنده شدن شعارهاى انقلاب است. وقتى شعارهاى انقلاب كمرنگ شود، پنهان شود، آنها طبعاً بیشتر خوششان مى‌‌آید و چهره‌‌ى همراه‌‌ترى میگیرند؛ هرچه شما شعارهاى انقلاب را پررنگ‌‌تر كنید، آنها چهره‌‌شان عبوس‌‌تر و خصمانه‌‌تر میشود؛ این چیزِ طبیعى است.

عامل دیگر، همین حوادث منطقه است؛ این بیدارى اسلامى و آنچه كه در منطقه‌‌ى ما رخ داد، كه حادثه‌‌ى فوق‌‌العاده مهمى است. به نظر من هنوز ابعاد عظیم این حادثه‌‌اى كه در شمال آفریقا و منطقه‌‌ى اسلامى ما اتفاق افتاده، براى خیلى‌‌ها درست شناخته‌‌شده نیست؛ خیلى چیز عظیمى اتفاق افتاده. پشت این مسئله، دست قدرت الهى است.
 خب، اگر چنانچه در این شرائط، یك ایرانِ بى‌‌دردسرِ بى‌‌دغدغه اینجا وجود داشته باشد، با همین شعارهائى كه دارد، با همین كارهائى كه دارد میكند، با همین پیشرفتى كه محسوس است، از آن كشورها بیایند ببینند كارخانه‌‌ها را، دانشگاه‌‌ها را، مراكز تحقیقاتى را، وضع زندگى مردم را، بازارهاى پر از اجناس را، دولت بى‌‌دردسر را، بدیهى و طبیعى است كه آنها میگویند الگوى خوب همین است. میخواهند این نشود. میخواهند این الگوشدن جمهورى اسلامى نباشد. یعنى براى جمهورى اسلامى دردسرهائى به وجود بیاورند، تا آن كشورهائى كه تحولى در آنها رخ داده و وارد مرحله‌‌ى جدیدى شده‌‌اند، براى ادامه‌‌ى راه، این را الگو قرار ندهند.

حالا البته بعضى‌‌ها در روزنامه، در سایت، در تریبونهاى گوناگون مطالبى منتشر میكنند؛ اینكه چرا ما در دنیا دشمن‌‌تراشى كردیم كه اینقدر با ما دشمنى كنند! به نظر من اینها حرفبافى است. آنچه كه گفته میشود، متكى به یك تحلیل درست نیست. نه، دشمنى‌‌ها خیلى طبیعى است. وقتى كه امام بزرگوار بود، دشمنى‌‌ها زیاد بود؛ براى خاطر مواضع قاطع امام. هرچه مواضع ما ضعیف‌‌تر شود و عقب‌‌نشینى كنیم، آنها طبعاً چهره‌‌شان بظاهر متبسم‌‌تر میشود. البته جلو مى‌‌آیند. یعنى چهره را متبسم میكنند، براى اینكه بتوانند جلو بیایند، مناطق را تصرف كنند و ما را از پیشرفت هدفهامان باز بدارند. هرچه ما در حركت خودمان جدى‌‌تر و مصمم‌‌تر باشیم، آنها ناراحت میشوند و چهره‌‌شان عبوس میشود. البته تا حالا در این سى و سه سال آنها نتوانستند ما را متوقف كنند، بعد از این هم ان‌‌شاءالله نخواهند توانست. بنابراین خوشبختانه وضعیت كشور اینجورى است. البته گرفتارى‌‌هائى هست، ضعفهائى هست، مشكلاتى هست، كه باید به آنها هم توجه كنیم؛ لیكن مجموعاً وقتى انسان نگاه میكند، حركت كشور، حركت رو به پیشرفتى است.

به نظر من عمده‌‌ى مشكلات، آن چیزى است كه مربوط به معیشت قشرهاى متوسط و ضعیف جامعه است. این ناشى از چیست؟ من اینجا نمیخواهم تحلیل كنم. قطعاً یك ضعفهائى وجود دارد؛ آن ضعفها را انسان با خود مدیران در میان میگذارد. هیچ لزومى ندارد كه كسانى كه دستى به میكروفن و به منبر و به اینها دارند، بنا كنند ضعفها را شمارش كردن؛ چون بیان ضعفها در فضاى عمومى، مشكلى را حل نمیكند. اگر ضعفى وجود دارد، باید به خود آن كسى كه داراى ضعف است، این را گفت؛ اما آثار و نتائج آن ضعفها خب چرا، مشهود است؛ آنها را انسان میتواند مطرح كند.

آنچه كه به نظر من مهم است، این است كه براى قشرهاى ضعیف، مشكلات اقتصادى‌‌اى وجود دارد؛ این را باید برطرف كنید. حالا بخشى از این مشكلات، ناشى از تورم است. ما در كشور كمبود كالا نداریم؛ خوشبختانه كالاهاى گوناگونِ مورد نیاز مردم در كشور فراوان یافت میشود؛ لیكن مسئله‌‌ى گرانى و كاهش قدرت خرید وجود دارد؛ این را باید علاج كنید؛ این به عهده‌‌ى بخشهاى مختلف اقتصادى است؛ یعنى هم بخشهاى ستادىِ اقتصادى، هم بخشهاى عملیاتىِ اقتصادى - مثل وزارت صنعت و معدن و تجارت، وزارت جهاد كشاورزى، بخشهاى دیگر - كه باید به طور جد ان‌‌شاءالله این را دنبال كنند.
 آن كسانى كه از لحاظ اقتصادى صاحبنظرند، چه در درون دولت، چه در بیرون دولت، به بنده میگویند كه این مسئله مربوط به افزایش نقدینگى است؛ یعنى افزایش نقدینگى را مهمترین عامل میدانند. این را ما فقط از كسانى كه بیرون دولتند، نمیشنویم، بلكه كسانى هم كه در درون دولتند، وقتى از آنها سؤال میكنیم، همین را به ما میگویند و گزارش میدهند. باید راهى پیدا كنید كه نقدینگىِ افزایش‌‌یافته كنترل شود. خب، این روشن است؛ اگر در مقابل نقدینگى تولید وجود داشته باشد، كالا وجود داشته باشد، كمبود وجود نداشته باشد، مشكلى را ایجاد نمیكند؛ اگر چنانچه نه، نقدینگى بیش از تولید كالا در داخل یا به شكل درستِ واردات بود، طبعاً مشكل ایجاد میكند.

خب، عوامل نقدینگى هم زیاد است. همین یارانه‌‌هاى نقدى كه داده میشود - كه براى قشرهائى كار مفیدى هم بوده - خودش افزایش نقدینگى ایجاد میكند. همین كارهاى عمرانى‌‌اى كه شما میكنید - كه اینها دیربازده است - اینها بلاشك افزایش نقدینگى ایجاد میكند. همین مسئله‌‌ى مسكن مهر كه صحبت شد، یا همین طرحهاى نیمه‌‌تمام را كه افزایش میدهید، این كارى كه در دولت دارند میكنند - كه كار خوبى هم هست و لازم هم هست - خود اینها ایجاد افزایش نقدینگى میكند. براى این مسئله باید راهكار پیدا كنید. شما افراد صاحب علمى هستید، صاحب تجربه هستید، دستتان در كار است؛ براى اینها راه پیدا كنید. این نقدینگىِ افزایش‌‌یافته را هدایت كنید به سمت مراكزى كه كمك كند به گشایش كار مردم؛ مثل تولید.

بخش خصوصى را باید كمك كرد. اینكه ما «اقتصاد مقاومتى» را مطرح كردیم، خب، خود اقتصاد مقاومتى شرائطى دارد، اركانى دارد؛ یكى از بخشهایش همین تكیه‌‌ى به مردم است؛ همین سیاستهاى اصل 44 با تأكید و اهتمام و دقت و وسواسِ هرچه بیشتر باید دنبال شود؛ این جزو كارهاى اساسى شماست. در بعضى از موارد، من از خود مسئولین كشور میشنوم كه بخش خصوصى به خاطر كم‌‌توانى‌‌اش جلو نمى‌‌آید. خب، باید فكرى بكنید براى اینكه به بخش خصوصى توانبخشى بشود؛ حالا از طریق بانكهاست، از طریق قوانین لازم و مقرراتِ لازم است؛ از هر طریقى كه لازم است، كارى كنید كه بخش خصوصى، بخش مردمى، فعال شود. بالاخره اقتصاد مقاومتى معنایش این است كه ما یك اقتصادى داشته باشیم كه هم روند رو به رشد اقتصادى در كشور محفوظ بماند، هم آسیب‌‌پذیرى‌‌اش كاهش پیدا كند. یعنى وضع اقتصادى كشور و نظام اقتصادى جورى باشد كه در مقابل ترفندهاى دشمنان كه همیشگى و به شكلهاى مختلف خواهد بود، كمتر آسیب ببیند و اختلال پیدا كند. یكى از شرائطش، استفاده از همه‌‌ى ظرفیتهاى دولتى و مردمى است؛ هم از فكرها و اندیشه‌‌ها و راهكارهائى كه صاحبنظران میدهند، استفاده كنید، هم از سرمایه‌‌ها استفاده شود.

به مردم هم باید واقعاً میدان داده شود. البته در بیانات دوستان به برخى از این حوادثى كه ناشى از پیگیرى مفسدین اقتصادى و مفاسد اقتصادى است، اشاره شد. واقعاً نمیشود ما كار اقتصادىِ درست و قوى بكنیم، اما با مفاسد اقتصادى مبارزه نكنیم؛ این واقعاً نشدنى است. همان چند سال پیش هم كه من راجع به این قضیه بحث كردم و مطالبى را به مسئولین كشور گفتم، به همین نكته توجه داشتم، كه تصور نشود ما میتوانیم سرمایه‌‌گذارى مردمى و كار سالم مردمى داشته باشیم، بدون مبارزه‌‌ى با مفاسد اقتصادى؛ و تصور نشود كه مبارزه‌‌ى با مفاسد اقتصادى موجب میشود كه ما مشاركت مردم و سرمایه‌‌گذارى مردم را كم داشته باشیم؛ نه، چون اكثر كسانى كه میخواهند وارد میدان اقتصادى بشوند، اهل كار سالمند، مردمان سالمى هستند؛ حالا یكى دو نفر هم آدمهاى ناسالم پیدا میشوند. باید با چشمهاى تیزبین، ریزبین و دوربین مراقبت كنید كه كسانى نیایند به عنوان ایجاد اشتغال و ایجاد كار و كارآفرینى تسهیلات بانكى بگیرند، اما كارآفرینىِ واقعى انجام نگیرد. این را باید مراقبت كنید؛ هم شما مراقبت كنید، هم قوه‌‌ى قضائیه مراقبت كند. به نظر من همكارى قوه‌‌ى مجریه و قوه‌‌ى قضائیه در اینجا یك كار بسیار لازمى است.

یك ركن دیگر اقتصاد مقاومتى، حمایت از تولید ملى است؛ صنعت و كشاورزى. خب، آمارهائى كه آقایان میدهند، آمارهاى خوبى است؛ لیكن از آن طرف هم از داخل دولت، خود مسئولین به ما میگویند كه بعضى كارخانه‌‌ها دچار مشكلند، اختلال دارند، در بعضى جاها تعطیلى صنایع وجود دارد - گزارشهاى گوناگونى به ما میرسد، خود شما هم گزارش میدهید؛ یعنى من گزارشهاى دیگر هم دارم، اما اتكاء من به گزارشهاى دیگران نیست؛ گزارشهاى خود شما هم هست كه به دست ما میرسد - خب، باید این را علاج كرد. اینها طبعاً ایجاد اشكال میكند. اگر چنانچه همین بخش دوم قضیه - یعنى آن نیمه‌‌ى خالى لیوان - نمیبود، شما امروز از لحاظ رونق اقتصادى، وضع بهترى را در كشور ارائه میكردید و كمكهاى بیشترى به مردم میشد. بالاخره حمایت از تولید ملى، آن بخشِ درونزاى اقتصاد ماست و به این بایستى تكیه كرد.

واحدهاى كوچك و متوسط را فعال كنید. البته خوشبختانه واحدهاى بزرگ ما فعالند، خوبند و سوددهى‌‌شان هم خوب است، كارشان هم خوب است، اشتغالشان هم خوب است؛ عمده‌‌ى واحدهاى بزرگ ما وضعشان اینجور است - لذا همان طور كه گفتید، محصول سیمانمان، محصول فولادمان، محصولات عمده‌‌ى اینجورى‌‌مان خوب است - لیكن باید به فكر واحدهاى متوسط و كوچك باشید؛ اینها خیلى مهم است، اینها در زندگى مردم تأثیرات مستقیم دارد.

مسئله‌‌ى منابع ارزى هم مسئله‌‌ى مهمى است؛ كه خب، حالا آقایان توجه دارید. روى این مسئله دقت كنید، خیلى باید كار كنید. واقعاً باید منابع ارزى را درست مدیریت كرد. حالا اشاره شد به ارز پایه؛ در این زمینه هم حرفهاى گوناگونى از دولت صادر شد. یعنى در روزنامه‌‌ها از قول یك مسئول، یك جور گفته شد؛ فردا یا دو روز بعد، یك جور دیگر گفته شد. نگذارید این اتفاق بیفتد. واقعاً یك تصمیم قاطع گرفته شود، روى آن تصمیم پافشارى شود و مسئله را دنبال كنید. به هر حال منابع ارزى باید مدیریت دقیق بشود.

یك مسئله هم در اقتصاد مقاومتى، مدیریت مصرف است. مصرف هم باید مدیریت شود. این قضیه‌‌ى اسراف و زیاده‌‌روى، قضیه‌‌ى مهمى در كشور است. خب، حالا چگونه باید جلوى اسراف را گرفت؟ فرهنگ‌‌سازى هم لازم است، اقدام عملى هم لازم است. فرهنگ‌‌سازى‌‌اش بیشتر به عهده‌‌ى رسانه‌‌هاست. واقعاً در این زمینه، هم صدا و سیما در درجه‌‌ى اول و بیش از همه مسئولیت دارد، هم دستگاه‌‌هاى دیگر مسئولیت دارند. باید فرهنگ‌‌سازى كنید. ما یك ملت مسلمانِ علاقه‌‌مند به مفاهیم اسلامى هستیم، اینقدر در اسلام اسراف منع شده، و ما متأسفانه در زندگى‌‌مان اهل اسرافیم! بخش عملیاتى‌‌اش هم به نظر من از خود دولت باید آغاز شود. در گزارشهاى شماها من خواندم، حالا هم بعضى از دوستان اظهار كردند كه دولت درصدد صرفه‌‌جوئى است و میخواهد صرفه‌‌جوئى كند؛ بسیار خوب، این لازم است؛ این را جدى بگیرید. دولت خودش یك مصرف‌‌كننده‌‌ى بسیار بزرگى است. شما از بنزین بگیرید تا وسائل گوناگون، یك مصرف‌‌كننده‌‌ى بزرگ، دولت است. حقیقتاً در كار مصرف، صرفه‌‌جوئى كنید. صرفه‌‌جوئى، چیز بسیار لازم و مهمى است.

به مصرف تولیدات داخلى هم اهمیت بدهید. در دستگاه شما، در وزارتخانه‌‌ى شما، اگر كار جدیدى انجام میگیرد، اگر چیز جدیدى خریده میشود، اگر همین اقلام روزمره‌‌اى كه مورد نیاز وزارتخانه است، تهیه میشود، سعى كنید همه‌‌اش از داخل باشد؛ اصرار بر این داشته باشید؛ خود این، یك قلم خیلى بزرگى میشود. اصلاً ممنوع كنید و بگوئید هیچ كس حق ندارد در این وزارتخانه جنس خارجى مصرف كند. به نظر من اینها میتواند كمك كند.

یك مسئله‌‌ى دیگر در سرفصل اقتصاد مقاومتى، اقتصاد دانش‌‌بنیان است. بعضى از كسانى كه در باب شركتهاى دانش‌‌بنیان فعال بودند، ماه رمضان اینجا آمدند و صحبتهائى كردند. خب، خوشبختانه انسان مى‌‌بیند كارهاى خوبى انجام داده‌‌اند. این بخش شركتهاى دانش‌‌بنیان و فعالیتهاى اقتصادى دانش‌‌بنیان خیلى جاده‌‌ى باز و امیدبخشى است. البته آنها گلایه‌‌هائى هم داشتند. به نظر من دوستان مسئول در دولت كه كارشان به این بخش ارتباط پیدا میكند - چه وزارت صنعت و معدن و تجارت، چه وزات علوم - به این مسئله‌‌ى شركتهاى دانش‌‌بنیان بپردازند و گلایه‌‌هاشان را بشنوند و آنها را برطرف كنند. زمینه‌‌ى بسیار خوبى است. ما استعدادهاى برجسته‌‌اى داریم كه میتوانند در این مورد كمك كنند.

مسئله‌‌ى وحدت و انسجام ملى هم به نظر من چیز خیلى مهمى است؛ كه ما حالا اینقدر این قضیه را تكرار كردیم كه كأنه الفاظ دارد خاصیتهاى خودش را در افاده‌‌ى معنا از دست میدهد! ما باید همه یك حرف بزنیم. مسئولین باید جهتگیرى‌‌ها را دقیق و منطبق بر یكدیگر قرار بدهند؛ این به عهده‌‌ى همه است. تقصیرها را هم گردن یكدیگر نیندازیم. اینكه بگوئیم آقا ما میخواهیم فلان كار را بكنیم، نمیگذارند؛ یا فلان كار را كردیم، جلویش را گرفتند؛ یا فلان تصمیم را گرفتیم، اقدام نكردند، انجام ندادند - كه قواى مختلف و بخشهاى مختلف به همدیگر بگویند - این را كسى قبول نمیكند. بالاخره حوزه‌‌هاى مسئولیت، مشخص است؛ یكى باید قانون بگذارد، یكى باید اجرا كند، یكى سیاستها را تنظیم كند، یكى عملیاتى كند. همه باید با هم هماهنگ عمل كنند. ما نباید تعامل قوا با یكدیگر را دست‌‌كم بگیریم. البته مخاطب این حرف، فقط قوه‌‌ى مجریه نیست؛ قوه‌‌ى قضائیه و قوه‌‌ى مقننه هم مخاطب این قضیه‌‌اند؛ دستگاه‌‌هاى گوناگون اجرائى هم كه داخل دولت نیستند - مثل نیروهاى مسلح و دیگران - داخل در همین خطابند. همه باید به این معنا توجه كنند. البته رسانه‌‌ها و منبردارها و تریبون‌‌دارها نقش دارند. رسانه‌‌ها خیلى نقش دارند در این كه وحدت ایجاد كنند یا اختلاف ایجاد كنند. امروز با گسترش مراكز و پایگاه‌‌هاى اطلاع‌‌رسانى و خبرى و اینترنتى، حرف از هر زبانى، از هر حنجره‌‌اى در بیاید، به گوش همه میرسد. خیلى‌‌ها هم رعایت نمیكنند. آن كسانى كه مسئولند، چه در دولت، چه در بیرون دولت، باید خیلى اهتمام بورزند به این كه این آزادى‌‌اى كه نظام اسلامى به بیان حقائق داده، در جهت درستى به كار بیفتد؛ در جهت ایجاد نشاط كار، امید، همدلى و همبستگى.

خب، در زمینه‌‌ى فرهنگ فرصت نشد آقایان گزارشى بدهند. من یك جمله عرض بكنم: به كارهاى سطحى نباید اكتفاء كرد. به كارهاى عمیق‌‌تر، كارهاى بنیانى‌‌تر، كارهائى كه از یكى‌‌شان دهها كار صادر میشود و نشئت میگیرد، توجه كنید. من یك وقتى نسخه‌‌اى از آن كارهاى عمیقِ لازم را به آقاى رئیس‌‌جمهور دادم؛ همانها باید دنبال شود و باید دنبال میشد. در باب فرهنگ باید بشدت مراقبت شود كه ما به «فرهنگ مهاجم» كمك نكنیم. فرهنگ مهاجم خطرناك است. اگر ما فرهنگ عمومى كشور و فرهنگى كه نخبگان و مردم و قشرهاى گوناگون را به سمت یك هدفى هدایت میكند، نتوانیم از آسیب دشمن محفوظ بداریم، كار خیلى مشكل خواهد شد؛ هرچه هم شما تصمیم بگیرید، اینها مى‌‌آیند خرابش میكنند و جور دیگرى منعكس خواهد شد.

مسئله‌‌ى فضاى مجازى هم اهمیت دارد، كه حالا دیگر وقت نیست مطالبى بگوئیم. مسئله‌‌ى دیپلماسى انقلاب هم بشدت مهم است، كه این هم مجال نیست درباره‌‌اش مطلب مفصلى عرض كنیم. به نظر من در زمینه‌‌ى دیپلماسى، فعالیتهاى خوبى دارد انجام میگیرد. دیپلماسى ما باید با روحیه‌‌ى انقلاب همراه باشد - یعنى اسلام انقلابى - این است كه به ما بُرش میدهد. امروز ملتهاى منطقه از جمهورى اسلامى خوششان مى‌‌آید، به خاطر موضع مستقل اسلامىِ شجاعانه‌‌اش؛ این باید محفوظ باشد. در جاهاى مختلف دنیا، مردم از مسئولان جمهورى اسلامى كه این شجاعت را، این استقلال را، این نترسى را بیشتر بروز میدهند، بیشتر خوششان مى‌‌آید. خب، این نشانه‌‌ى این است كه راه این است. دیپلماسى ما باید در این جهت باشد؛ كه خب، خوشبختانه دوستان زحمتهاى زیادى میكشند.
 از این حوادث منطقه هم باید حداكثر بهره گرفته شود به نفع اهداف انقلاب. این حوادث منطقه - همان طور كه اشاره كردم - حوادث بسیار مهمى است و ضربه‌‌ى سنگینى بوده به جهتگیرى استكبار در این منطقه. بلاشك شما بدانید؛ آمریكا و صهیونیسم - نه فقط دولت صهیونیستى، بلكه تشكیلات قوى و فعال و پرنفوذ صهیونیسم در دنیا - حالاحالاها نخواهند توانست خودشان را از آسیبهاى این حركت عظیمى كه اتفاق افتاد، نجات بدهند. اینها در مقابل این حوادث، به معناى واقعى كلمه غافلگیر شدند. البته دارند تلاش میكنند فائق بیایند و موج‌‌سوارى كنند. در یك گوشه‌‌هائى هم ممكن است بتوانند، اما در كلان نخواهند توانست و نمیتوانند. این فرصت بسیار مهمى است براى جمهورى اسلامى كه از این فضا و از این فرصت استفاده كند.

امیدواریم ان‌‌شاءالله خداى متعال به شماها كمك كند. بدانید هر قدمى كه برمیدارید، هر ذره‌‌ى كارى كه انجام میدهید، هر دلسوزى‌‌اى كه میكنید، هر تلاشى كه میكنید، پیش خداى متعال محفوظ است؛ حالا منِ شخصى یا منِ نوعى بدانم یا ندانم، تشكر بكنم یا نكنم. آنچه كه شما از حسنه و خیر و با نیتِ خوب انجام میدهید، پیش پروردگار عالم محفوظ است. قرآن میفرماید: «انّ الله شاكر علیم»؛(1) خداى متعال، هم شكرگزار است، هم آگاه است. حالا ممكن است امثال بنده ندانیم شما مثلاً چقدر در آن وقت اضافىِ بیش از وظیفه‌‌ى كارى‌‌‌‌تان، در دفتر یا در مركز كارى نشستید، صرف وقت كردید، اعصاب گذاشتید و مایه گذاشتید؛ طبعاً وقتى ندانستیم، تشكر هم نمیكنیم؛ اما لحظه‌‌‌‌لحظه‌‌ها از دید كرام‌‌الكاتبین و ضبطكنندگان حوادث - كه «انّا كنّا نستنسخ»؛(2) خداى متعال همه‌‌ى كارهاى ما را استنساخ میكند، یعنى دانه‌‌دانه‌‌اش و ذره‌‌ذره‌‌اش نسخه‌‌بردارى میشود - مخفى و پنهان نخواهد بود.

خداى متعال به شماها اجر بدهد. ان‌‌شاءالله بروید كارها را با جدیت دنبال كنید. دولت نهم و دولت دهم شناخته شده به پركارى، پشتكار و خسته نشدن؛ سعى كنید این حالت را، این سُمعه‌‌ى خوب را تا آخرین لحظات حفظ كنید؛ خدا هم ان‌‌شاءالله كمكتان خواهد كرد.

والسّلام علیكم و رحمةالله و بركاته‌‌
 
1) بقره: 158
2) جاثیه: 29

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت امام خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)
اسرائیل نابود است

موسسه خیریه حمایت از کودکان سرطانی

درباره وبلاگای سید خراسان بر تو سلام یاران

کی میکنی تو عزم یاری جان جانان؟

صبح نزدیک است

ساعت محلی به وقت ایران


ساعت جهانی به وقت UTC

امکانات وبلاگ


Powered by WebGozar

موضوعات وبلاگ


آخرین نوشته ها


به روایت لینک


نویسنده وبلاگ


<bgsound src="http://s15.khamenei.ir/ndata/news/24825/13921008_7932_192k.mp3" loop="infinite">

نماهنگ ها

ابر برچسبها


The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox